BENLİK SAYGISININ KARANLIK YÜZÜ

BENLİK SAYGISININ KARANLIK YÜZÜ - Keçiören YKS TYT AYT kursu, Keçiören LGS kursu, Keçiören YKS TYT AYT Dershanesi, Keçiören LGS Dershane, Demetevler YKS TYT AYT kursu, Demetevler LGS kursu, Demetevler YKS TYT AYT Dershanesi, Demetevler LGS Dershane, Demetevler Derhane ve Keçiören Derhane Ankara.

Talihsizlikten korkmayın ve mutluluğun peşinde koşmayın; sonuçta, hepsi aynı: acı sonsuza kadar sürmez ve tatlı asla bardağı taşıracak şekilde doldurmaz. Yürüyebiliyorsanız, her iki kolunuzu da kullanabiliyorsanız, her iki gözünüz de görüyorsa ve her iki kulağınız duyuyorsa o zaman kimi kıskanmalısınız ve neden? Başkalarına duyduğumuz kıskançlık bizi yutuyor. Gözlerinizi ovalayın ve kalbinizi arındırın. Sevdiklerinizi incitmeyin veya azarlamayın.

Özsaygı

Her insan yargılayıcıdır. Bu, hayatta kalmanın doğal bir yönüdür. Ancak, yakın ilişkilere veya gönül rahatlığına neden olan bir özellik değildir. Kültürel programlamamız sayesinde benlik saygısına sahip olmak mutluluk için şarttır. Hiçbir şey gerçeğin ötesinde olamaz. Yüksek benlik saygısına ulaşmak ve onu korumak, çevrenizdekilerle ve toplumun, ailenizin, arkadaşlarınızın ve kendiniz için belirlediğiniz normlarla sonsuz bir karşılaştırmayı gerektirir.

Kıskançlık

Bu “özsaygıyı geliştirme” girişimleri sonunda başarısız olduklarından, bir sonraki duygu seviyesi kıskançlıktır. Kıskançlık hoş değildir ve işten kişisel yaşamınıza kadar yaşamın hemen hemen her yönüne müdahale eder. Başkalarıyla aynı mutluluk arayışında olsanız da sürekli olarak insanları kıskanıyorsanız  aradığınızı bulaşamazsınız. Mutluluk ve kıskançlık uyumlu duygular değildir.

Sevmediğin birini düşün. Genellikle kimliğini belirlemek zor değildir. Sonra bir sütuna, sevmediğiniz birçok şey yazın. Ardından, her bir duyurunun sağında, benzer bir alanda sizin hakkınızda sevmediğiniz şeyleri yazın. Onun iş ahlakından hoşlanmayabilirsiniz. Belki de tembel olduklarını düşünüyorsunuz. Yoksa işkolik olduğunuz reaktif bir kalıpta mısınız? “O şişman!” Kilonuzdan memnun musunuz? Belki insanlar sizin çok zayıf olduğunuzu düşünüyor. Onun politik görüşlerinden hoşlanmıyorsunuz. Seninkinin daha doğru olduğunu kim söyleyebilir? Rahatsız edici olan şey, birçok insanın, yakın bir arkadaşı olsa bile, çoğu zaman diğerlerinin başarısından mutsuz olmasıdır.

İki temel kıskançlık vardır. Kişi, ister arkadaş ister rakip olsun, diğerinin başarısından memnun değildir. Diğeri, kıskandığınız biri kaybettiğinde sessizce sevinir. Bu, suçluluk duygusu uyandırır çünkü bu şekilde hissetmememiz gerektiğini biliyoruz. Fakat belli bir şekilde hissetmemeye çalıştığınızda, daha da kötüleşir. Kıskandığınız kişinin aslında başarısını hak etmediğini düşünüyorsanız daha da sorunludur.

Mevcut sinirbilim araştırmalarının ışığında, sürekli hayal kırıklığının vücudunuzun kimyası ve bunun sonucunda ortaya çıkan fiziksel semptomlar üzerindeki etkisini anlıyoruz. Yine de enerjilerimizi kendimizle kıyaslayarak harcadığımızda sık sık hayal kırıklığına uğrarız. Stres hormonlarının eşlik eden yüksek seviyeli bu kronik öfke vücudunuzdaki her organı tahrip eder ve sonunda hastalanırsınız.

Kendini yok etmek

Öfke, kendi kendini yok etme de dahil olmak üzere yıkıcıdır. Bunun oynadığı yollardan biri kendi sağlığınızı göz ardı etmektir. Hepimizin vücudumuza nasıl davranacağımızı seçme şansımız var. Kronik hayal kırıklığı muhtemelen fiziksel olarak harika hissetmeyi tercih etmemenizin ana nedenidir. Güçlü ve enerjik hissetmiyorsanız gerçekten hayattan zevk almak zordur. Kendi kendini ihmal etme, yavaş intiharın bir şeklidir. Yani, bir başkasının başarısından hissedebileceğiniz duygular aslında sizin hayatınızı belirler. Bu duygu olumsuzsa “başarılı olma” şansınız daha azdır.

Önceki Yazı

YAŞAMI DAHA KEYİFLİ HALE GETİRMEK

Sonraki Yazı

KEÇİÖREN BUTİK KURSA GİTMEK ÖĞRENCİYE NE KAZANDIRIR?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir