BU BASİT ALIŞKANLIKLAR 2020’DE YAŞAM ENERJİNİZİ YÜKSELTECEK

BU BASİT ALIŞKANLIKLAR 2020'DE YAŞAM ENERJİNİZİ YÜKSELTECEK - Keçiören YKS TYT AYT kursu, Keçiören LGS kursu, Keçiören YKS TYT AYT Dershanesi, Keçiören LGS Dershane, Demetevler YKS TYT AYT kursu, Demetevler LGS kursu, Demetevler YKS TYT AYT Dershanesi, Demetevler LGS Dershane, Demetevler Derhane ve Keçiören Derhane Ankara.

2020’ye kadar çıkan her “yeni yıl, yeni sen” sesini duyduğunuzda kenara bir liranız atsaydınız, saatin gece yarısını vurduğu zaman muhtemelen bir milyoner olurdunuz. Hepimiz 1 Ocak geldiğinde yeni bir hayata başlamaktan bahsetmek isteriz, ancak gerçekçi ve ulaşılabilir hedeflere odaklanmak yerine, arzulanan düşüncenin ürünü olan kararlar vererek sık sık hayal kırıklığına uğrarız. Hedeflere ulaşmanın anahtarı küçükten başlamaktır. Günlük hayatınızda yapabileceğiniz o kadar çok küçük değişiklik vardır ki bu da çizgiyi önemli ölçüde etkileyecektir. Bilimsel destekli bu stratejiler, günlük veya haftalık rutinlerinize dahil edilecek kadar basittir ve 2020’de yaşam biçiminizi değiştireceğinizden emin olabilirsiniz.

Yatmadan bir veya iki saat önce banyo yapın

İyi uyku söz konusu olduğunda, beyniniz ve vücudunuz daha soğuk sıcaklıklarda gelişir. Ancak, bir pencere açmak veya serinlemek için uyumadan bir veya iki saat önce ılık bir banyo yapmayı deneyin. Bu mantıksız gelse de, Amerika’daki biyomühendisler, vücudun çekirdeğinden ellere ve ayaklara dolaşımın arttığını; bunun da vücut ısısında genel bir azalmaya katkıda bulunduğunu keşfetti. Bu uygulama kişinin sadece hızlı bir şekilde uykuya dalmasına yardımcı olmakla kalmayıp aynı zamanda kaliteli uyku alma şansını da artıracaktır.

Tutarlı bir sabah rutini geliştirin

2020’yi çok delinmemiş sabahlar yılı yapalım. Yapılan araştırmalara göre, tutarlı bir sabah rutininin altta yatan biyolojik ritimleri tutturduğu, yetişkinlerin uyanık ve uyku arasındaki geçişi azaltmalarına, daha hızlı uykuya dalmalarına ve gece boyunca sağlıklı uyumalarına yardımcı olduklarını  göstermiştir. Tutarlılık,  daha az stresli bir gündüz ve gece için geçerlidir.

Haftada bir veya iki kez beş dakikalık şekerlemeler yapın

Öğleden sonra kedi uykusu sadece hayatın basit zevklerinden biri değildir. Sağlığınızı korumak için değerli bir araçtır. 2019’da yapılan bir araştırma, haftada bir veya iki kez beş dakika kadar kısa bir süre şekerlemenin katılımcıların kalp krizi veya inme geçirme riskini yüzde 50’ye yakın azaltmak için yeterli olduğunu göstermiştir. Dahası, gün içinde hızlı zzz’ler yakalamak aklınızı temizlemenize ve dinç kalmanıza yardımcı olabilir.

Uyumadan hemen önce yapılacaklar listesi hazırlayın

Araştırmalar, yatmadan beş dakika önce çok özel bir yapılacaklar listesi yazmanın, gelecekteki görevler hakkında yatmadan endişe etmenin etkili bir yolu olduğunu ve daha hızlı uykuya dalmanıza yardımcı olduğunu buldu. Geceleri kısa bir listeyi bir araya getirmeyi deneyin ve daha rahat bir uyku ve daha az stresli bir gün için kalem ve kağıt kullandığınızdan, telefonunuzdaki notlar uygulamasına başvurmadığınızdan emin olun.

Duygularınızdan kaçmayın

Olumsuz duyguları kucaklamak yerine gömme alışkanlığınız varsa, bu strateji sizi aşağılayan duyguları nasıl gördüğünüzü yeniden şekillendirmenize yardımcı olabilir. Araştırmalar, üzüntü gibi olumsuz duyguları hayata geçirmenin onlara daha az bağlı hissetmenize yardımcı olabileceğini keşfetti. Araştırmaya göre, üzüntünüzü kendi dışınızdaki bir kişi olarak hayal etmek ondan ayrı hissetmenize ve böylece daha iyi başa çıkmanıza yardımcı olabilir.

Önceki Yazı

ÖĞRENCİLER İÇİN ÖZ BAKIM İPUÇLARI

Sonraki Yazı

HAYAT MOTİVASYONUNUZU GÜÇLENDİRECEK PÜF NOKTALARI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir