ÖĞRENCİLER İÇİN ÖZ BAKIM İPUÇLARI

ÖĞRENCİLER İÇİN ÖZ BAKIM İPUÇLARI - Keçiören YKS TYT AYT kursu, Keçiören LGS kursu, Keçiören YKS TYT AYT Dershanesi, Keçiören LGS Dershane, Demetevler YKS TYT AYT kursu, Demetevler LGS kursu, Demetevler YKS TYT AYT Dershanesi, Demetevler LGS Dershane, Demetevler Derhane ve Keçiören Derhane Ankara.

Öğrenci olduğunuz yıllar yaşamınızın en unutulmaz yıllarıdır.  İnanılmaz bir deneyim sunan bu yıllarda yeni insanlarla tanışırsınız, yeni şeyler deneyimlersiniz, ömür boyu hafızanızdan silinmeyecek anılarınız oluşur. Sonra, ara dönem tatilleri ve yaz tatilinde, atmosferinizi değiştiren bir şey olur…

Tatil dönemleri öğrencilerin en çok sevdiği zamanlardır. Kimi öğrenciler bu dönemde zamanının çoğunu gezmek için harcarken kimileri de kendini tamamen derslere verir. Her iki durumda da aşırıya kaçmak kişiye zarar verir. Kütüphanede geçirilen geceler, ders çalışmayı erteleme için sürekli verilen savaşlar ve her şeyi son dakikaya bırakma dürtüsü, baş ağrılarını ve doğal olmayan abur cubur tüketimini tetikler. İşte bu noktada; beyniniz her nedenden olursa olsun yorulduğunda ve bedenleriniz uyku yoksunluğuyla mücadele ettiğinde stresle karşı karşıya gelir. Kendinize bakmak için boş zamanı beklememeli ve stresini azaltmak için kişisel bakımınıza özen göstermelisiniz. Genel refahınızı sağlamak için öz bakım yapmalı ve bunu alışkanlık haline getirmelisiniz.

İşte, öz bakım yapmanın en sevilen yollarından bazıları…

Dinlenme
Hepimiz rahatlamak için kendimize yeterli zaman ayırmadığımızdan dolayı suçluyuz. Sorun şu ki, beyni bir motora benzetirsek; belirli dönemlerde dinlendirmezsek aşırı ısınır, çöker ve yanar. Özellikle zihinsel sağlığımız için dinlenme,  çalışmak kadar önemlidir.

Sağlıklı ye
Sağlıklı ve dengeli bir diyet uygulayarak vücudunuza yardım edebilirsiniz. Meyve ve sebze yiyin, su için ve protein tüketin. Enerjiniz, ruh haliniz ve konsantrasyon seviyenizdeki olumlu değişikliği göreceksiniz.

Uyku
Bu çok önemli. İyi bir uyku kalitesi, iyi bir yaşam kalitesine eşittir. Uyku, stres seviyesini yönetebilir.

Hareket
Ara tatillerde ve yaz tatilinde, muhtemelen bir dizüstü bilgisayar veya not defteri üzerinde kambur bir şekilde oturup boşa zaman harcayacaksınız.  Bunun yerine rahatlatıcı yürüyüşe çıkabilirsiniz. Spor salonuna gidebilir, gerilimi vücudunuzdan çıkarabilirsiniz. Zihniniz ve bedeniniz  bunun için size teşekkür edecektir.

İyi eğlenceler

Genel refahınız için akademik sorumluluk ve keyif, arkadaşlık ve sosyalleşme dengesi esastır. Kütüphanede mola verin ve hoşunuza giden şeyleri yapın. Böylece yenilenmiş ve öğrenmeye hazır olduğunuzu hissedeceksiniz. Unutmayın; kişisel bakım için zaman ayırmak her zaman bir öncelik olmalıdır.

Önceki Yazı

BAŞARILI OLMAK İÇİN UYKU

Sonraki Yazı

BU BASİT ALIŞKANLIKLAR 2020’DE YAŞAM ENERJİNİZİ YÜKSELTECEK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir