SINAV STRESİ DAHA İYİ NOT ALMANIZA YARDIMCI OLABİLİR

SINAV STRESİ DAHA İYİ NOT ALMANIZA YARDIMCI OLABİLİR - Keçiören YKS TYT AYT kursu, Keçiören LGS kursu, Keçiören YKS TYT AYT Dershanesi, Keçiören LGS Dershane, Demetevler YKS TYT AYT kursu, Demetevler LGS kursu, Demetevler YKS TYT AYT Dershanesi, Demetevler LGS Dershane, Demetevler Derhane ve Keçiören Derhane Ankara.

Araştırmalar yüksek sınav stres düzeyinin dikkati etkileyebileceğini, çalışma belleğini azalttığını ve düşük performansa yol açtığını göstermektedir. Erken anksiyete ve stres deneyimleri yetişkinlik çağında ruh sağlığı sorunlarına yol açabilir.
Stresi nasıl gördüğümüz aslında bizi etkileme biçiminde bir fark yaratabilir. Stresin zorlu bir olaydaki performansımızı artıracak faydalı bir cevap olduğuna inanırsak, avantajımıza uygun bir araca dönüşebilir. Yeni bir şey öğrenirken, yeni bir işe başladığınızda veya yarışa girerken stres yaşayabiliriz.
“Stres” deneyimlerimiz aslında vücudumuzun bizi bu zorlukla mücadele etmeye hazır hale getirmesidir. Stres tepkisi beyne giden oksijeni artırır ve dikkat, odaklanma, enerji ve kararlılığı artıracağı için faydalıdır. Stres ve anksiyete sizin için çalışabilir. Ancak olayları bir meydan okuma yerine bir tehdit olarak değerlendirdiğimizde ve başa çıkacak yeterli kaynağa sahip olmadığımızı düşündüğümüzde başarısızlığa uğrarız. Bu nedenle stresi bir tehdit olarak değerlendirmemek gerekir.
Sınavlar genellikle tehdit olarak değerlendirilir, çünkü öz değer, kimlik, taahhütlerimiz, hedeflerimiz ve hayallerimizle ilgili potansiyel zarar veya kayıplara yol açar. Eğer başarısız olursak, başarısız olduğumuzu düşünürüz ve umduğumuz geleceği asla elde edemeyiz.

Stresi nasıl iyi hale getiririz?

Basitçe söylemek gerekirse, iyi olduğuna inanırsak stres iyi olabilir. Stresin performansımıza, sağlığımıza ve mutluluğumuza yardımcı olan bir zihniyet geliştirdiğimizde bizim için çalışacaktır. Yapılan bir çalışmada, bir grup gence sınava girmeden önce stres hakkında bilgi verildi. Okuma materyali stresin zararlı olmadığını, ancak başa çıkmamıza ve daha iyi performans göstermemize yardımcı olmak için geliştiğini açıkladı. Başka bir gruba sadece stresi görmezden gelmesi ve duygularını bastırması söylendi. Araştırmacılar sınavda ilk grubun görmezden gelip ve rahatlama yaklaşımını kullanan gruptan daha iyi performans gösterdiğini tespit etti.
Sınav stresinin bir başka çalışmasında, stresi bir fırsat olarak gören ve kendi kendini yetiştirmek için kullanan öğrenciler, performansı arttırmış ve duygusal tükenmeyi azaltmıştır. Ancak stresi tehdit olarak gören öğrenciler, az çaba ve performans göstermişlerdir. Siz de stresi bir tehdit olarak görmeyi bırakıp size yardımcı olacak bir duyum olarak görmeye başladığınıza performansınızdaki artışı göreceksiniz.

Önceki Yazı

UYKU NEDEN BU KADAR ÖNEMLI?

Sonraki Yazı

BAŞARILI OLMAK İÇİN UYKU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir