UYKU NEDEN BU KADAR ÖNEMLI?

UYKU NEDEN BU KADAR ÖNEMLI? - Keçiören YKS TYT AYT kursu, Keçiören LGS kursu, Keçiören YKS TYT AYT Dershanesi, Keçiören LGS Dershane, Demetevler YKS TYT AYT kursu, Demetevler LGS kursu, Demetevler YKS TYT AYT Dershanesi, Demetevler LGS Dershane, Demetevler Derhane ve Keçiören Derhane Ankara.

Uyku, bedenlerimizin ve zihinlerimizin iyileşip gençleşmesine yardımcı olmada kritik bir rol oynar. Sonuç olarak uyku, öğrenmedeki gelişmelere katkıda bulunur. Her gün için önemli olan duygusal ve davranışsal kontrol gibi düzenleyici işlevleri teşvik eder. Uykunun fizyolojik ve davranışsal yararlarından bazıları şunlardır:
*Yeni bilgi öğrenme ve hatıra oluşturma yeteneğimizi geliştirme
*Sinirsel bağlantıları geri yükleme
*Optimal duygusal kontrol etme, karar verme ve sosyal etkileşimde yardım

Ne kadar uykuya ihtiyacın var?

Her kişi için en uygun uyku miktarı değişiklik gösterebilir, ancak genel olarak araştırmalar öğrenim çağındaki nüfus için gecelik 7-9 saat olduğunu göstermektedir.

Öğrenciler ne kadar uyuyor?

Çoğu öğrenci, gerektiği kadar uyumuyor. Uyku, öğrenciler için özellikle önemlidir. Uyku, insanın işleyişinde bu kadar önemli bir rol oynadığından, uyku eksikliği, uyanıkken davranış, hafıza, duygular ve öğrenmeyi olumsuz yönde etkileyen bir takım sonuçlara yol açabilir. Bu sonuçlar şunları içerebilir:
*Dikkatsizlik, huzursuzluk, hiperaktivite, zayıf dürtü kontrolü ve zorluk çok görevli
*Zayıf bellek
*Aşırı uyku yoksunluğu ruh halindeki değişimlere ve halüsinasyonlara sebep olabilir.
İhtiyacımız olan uykuyu alamadığımız zaman bedenlerimiz unutmaz; uyku borcuna gireriz. Vücudumuz bu borcunu, mümkün olduğu kadar uyumaya çalışarak geri ödemeye devam eder. Bireyler genellikle uyanık kalmak için kafeini veya diğer uyarıcıları kullanır. Bu, onları kafein tüketiminin olumsuz sağlık sonuçlarına yol açar.

Sağlıklı bir uyku için öneriler

*Yatmadan hemen önce ağır yemekler yemeyin.
*Yatmadan önce sıkı egzersiz yapmayın.
*Nikotin kullanmayın. Nikotin bir uyarıcıdır ve gündüz kullanımı uykuyu engelleyebilir.
*Yatmadan önce kendinizi parlak ışıklara maruz bırakmayın.
*Yatmadan önce TV, bilgisayar, telefon vb. Işık yayan elektronik cihazlar kullanmayın. Bu ışık melatoninin salgılanmasını engelleyerek uykuya dalmayı zorlaştırır.

Önceki Yazı

Demetevler Kurs Merkezleri

Sonraki Yazı

SINAV STRESİ DAHA İYİ NOT ALMANIZA YARDIMCI OLABİLİR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir